Oscars Predictery

The Academy Awards prediction game for Twitter

The 2018 Academy Awards take place on Sunday 4 March 2018. How many winners can you predict? The game is simple: select your predicted winner in all 24 categories (see below) and you get a point for each correct forecast. In the incredibly likely event that multiple players share the top score at the end, determining our outright winner(s) will use the following tie-breaker procedure:

  1. a correct prediction for the colour of the Best Actress's dress (as determined by @kirstieh)
  2. from those remaining after the dress colour tie-breaker, the best prediction(s) of the total number of people winning Oscars
  3. anyone still inseparable after that will get a share of the prizes

How to play

Just sign in with your Twitter username and password, click on the Predictions page and then edit and save your oscar predictions. Follow @predictery for more information. Rest assured that the Oscars Predictery twitter application absolutely will not post any updates to your Twitter account. I'm not that sort of app.

Not on Twitter? You can still enter. Just download this year's nominations and email your 24 predictions, your dress colour answer and total number of winners forecast to oscars@predictery.com.

Send in a DVD for our prize collection!

Since 2012 we have offered a crowd-sourced PRIZE COLLECTION of DVDs for our winner. You'll find all the details here.

When does the Oscars ceremony take place?

In the States, ABC's coverage of the Academy Awards ceremony begins at 8e|5p on Sunday 4 March 2018, which translates to 1am Monday morning in the UK. Sky Cinema usually have coverage of the ceremony for UK television from 00.30-04.00am GMT, but there may be livestreams available.

The Nominations in full

Number of nominees for each nomination in square brackets.

1. Best motion picture of the year

  • Call Me By Your Name - Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito [4]
  • Darkest Hour - Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski [5]
  • Dunkirk - Emma Thomas and Christopher Nolan [2]
  • Get Out - Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele [4]
  • Lady Bird - Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O'Neill [3]
  • Phantom Thread - JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi [4]
  • The Post - Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger [3]
  • The Shape of Water - Guillermo del Toro and J. Miles Dale [2]
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh [3]

2. Performance by an actor in a leading role

  • Call Me By Your Name - Timothée Chalamet [1]
  • Phantom Thread - Daniel Day-Lewis [1]
  • Get Out - Daniel Kaluuya [1]
  • Darkest Hour - Gary Oldman [1]
  • Roman J Israel - Denzel Washington [1]

3. Performance by an actor in a supporting role

  • The Florida Project - Willem Dafoe [1]
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Woody Harrelson [1]
  • The Shape of Water - Richard Jenkins [1]
  • All The Money In The World - Christopher Plummer [1]
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Sam Rockwell [1]

4. Performance by an actress in a leading role

  • The Shape of Water - Sally Hawkins [1]
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Frances McDormand [1]
  • I, Tonya - Margot Robbie [1]
  • Lady Bird - Saoirse Ronan [1]
  • The Post - Meryl Streep [1]

5. Performance by an actress in a supporting role

  • Mudbound - Mary J Blige [1]
  • I, Tonya - Allison Janney [1]
  • Phantom Thread - Lesley Manville [1]
  • Lady Bird - Laurie Metcalf [1]
  • The Shape of Water - Octavia Spencer [1]

6. Achievement in directing

  • Dunkirk - Christopher Nolan [1]
  • Get Out - Jordan Peele [1]
  • Lady Bird - Greta Gerwig [1]
  • Phantom Thread - Paul Thomas Anderson [1]
  • The Shape of Water - Guillermo del Toro [1]

7. Adapted screenplay

  • Call Me By Your Name - Screenplay by James Ivory [1]
  • The Disaster Artist - Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber [2]
  • Logan - Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold [3]
  • Molly's Game - Written for the screen by Aaron Sorkin [1]
  • Mudbound - Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees [2]

8. Original screenplay

  • The Big Sick - Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani [2]
  • Get Out - Written by Jordan Peele [1]
  • Lady Bird - Written by Greta Gerwig [1]
  • The Shape of Water - Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro [2]
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Written by Martin McDonagh [1]

9. Best animated feature film of the year

  • The Boss Baby - Tom McGrath and Ramsey Naito [2]
  • The Breadwinner - Nora Twomey and Anthony Leo [2]
  • Coco - Lee Unkrich and Darla K. Anderson [2]
  • Ferdinand - Carlos Saldanha and Lori Forte [2]
  • Loving Vincent - Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart [3]

10. Best foreign language film of the year

  • A Fantastic Woman - Chile; Directed by Sebastián Lelio [1]
  • The Insult - Lebanon; Directed by Ziad Doueiri [1]
  • Loveless - Russia; Directed by Andrey Zvyagintsev [1]
  • On Body and Soul - Hungary; Directed by Ildikó Enyedi [1]
  • The Square - Sweden; Directed by Ruben Östlund [1]

11. Production Design

  • Beauty and the Beast - Sarah Greenwood (Production Design); Katie Spencer (Set Decoration) [2]
  • Blade Runner 2049 - Dennis Gassner (Production Design); Alessandra Querzola (Set Decoration) [2]
  • Darkest Hour - Sarah Greenwood (Production Design); Katie Spencer (Set Decoration) [2]
  • Dunkirk - Nathan Crowley (Production Design); Gary Fettis (Set Decoration) [2]
  • The Shape of Water - Paul Denham Austerberry (Production Design); Shane Vieau and Jeff Melvin (Set Decoration) [3]

12. Achievement in cinematography

  • Blade Runner 2049 - Roger A. Deakins [1]
  • Darkest Hour - Bruno Delbonnel [1]
  • Dunkirk - Hoyte van Hoytema [1]
  • Mudbound - Rachel Morrison [1]
  • The Shape of Water - Dan Laustsen [1]

13. Achievement in costume design

  • Beauty and the Beast - Jacqueline Durran [1]
  • Darkest Hour - Jacqueline Durran [1]
  • Phantom Thread - Mark Bridges [1]
  • The Shape of Water - Luis Sequeira [1]
  • Victoria & Abdul - Consolata Boyle [1]

14. Best documentary feature

  • Abacus: Small Enough to Jail - Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman [3]
  • Faces Places - Agnès Varda, JR and Rosalie Varda [3]
  • Icarus - Bryan Fogel and Dan Cogan [2]
  • Last Men in Aleppo - Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen [3]
  • Strong Island - Yance Ford and Joslyn Barnes [2]

15. Best documentary short subject

  • Edith+Eddie - Laura Checkoway and Thomas Lee Wright [2]
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405 - Frank Stiefel [1]
  • Heroin(e) - Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon [2]
  • Knife Skills - Thomas Lennon [1]
  • Traffic Stop - Kate Davis and David Heilbroner [2]

16. Achievement in film editing

  • Baby Driver - Paul Machliss and Jonathan Amos [2]
  • Dunkirk - Lee Smith [1]
  • I, Tonya - Tatiana S. Riegel [1]
  • The Shape of Water - Sidney Wolinsky [1]
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Jon Gregory [1]

17. Achievement in makeup and hairstyling

  • Darkest Hour - Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick [3]
  • Victoria & Abdul - Daniel Phillips and Lou Sheppard [2]
  • Wonder - Arjen Tuiten [1]

18. Achievement in music written for motion pictures (original score)

  • Dunkirk - Hans Zimmer [1]
  • Phantom Thread - Jonny Greenwood [1]
  • The Shape of Water - Alexandre Desplat [1]
  • Star Wars: The Last Jedi - John Williams [1]
  • Three Billboards outside Ebbing, Missouri - Carter Burwell [1]

19. Achievement in music written for motion pictures (original song)

  • "Mighty River", Mudbound - Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson [3]
  • "Mystery Of Love", Call Me by Your Name - Music and Lyric by Sufjan Stevens [1]
  • "Remember Me", Coco - Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez [2]
  • "Stand Up For Something", Marshall - Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren [2]
  • "This Is Me", The Greatest Showman - Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul [2]

20. Best animated short film

  • Dear Basketball - Glen Keane and Kobe Bryant [2]
  • Garden Party - Victor Caire and Gabriel Grapperon [2]
  • Lou - Dave Mullins and Dana Murray [2]
  • Negative Space - Max Porter and Ru Kuwahata [2]
  • Revolting Rhymes - Jakob Schuh and Jan Lachauer [2]

21. Best live action short film

  • DeKalb Elementary - Reed Van Dyk [1]
  • The Eleven O'Clock - Derin Seale and Josh Lawson [2]
  • My Nephew Emmett - Kevin Wilson, Jr. [1]
  • The Silent Child - Chris Overton and Rachel Shenton [2]
  • Watu Wote/All of Us - Katja Benrath and Tobias Rosen [2]

22. Achievement in sound editing

  • Baby Driver - Julian Slater [1]
  • Blade Runner 2049 - Mark Mangini and Theo Green [2]
  • Dunkirk - Richard King and Alex Gibson [2]
  • The Shape of Water - Nathan Robitaille and Nelson Ferreira [2]
  • Star Wars: The Last Jedi - Matthew Wood and Ren Klyce [2]

23. Achievement in sound mixing

  • Baby Driver - Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis [3]
  • Blade Runner 2049 - Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth [3]
  • Dunkirk - Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo [3]
  • The Shape of Water - Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier [3]
  • Star Wars: The Last Jedi - David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson [4]

24. Achievement in visual effects

  • Blade Runner 2049 - John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover [4]
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 - Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick [4]
  • Kong: Skull Island - Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus [4]
  • Star Wars: The Last Jedi - Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould [4]
  • War for the Planet of the Apes - Joe Letteri. Daniel Barratt, Dan Lemmon and Josel Whist [4]