Oscars Predictery

The Academy Awards prediction game for Twitter

The 2020 Academy Awards take place on Sunday 9 February 2020. How many winners can you predict? The game is simple: select your predicted winner in all 24 categories (see below) and you get a point for each correct forecast. In the incredibly likely event that multiple players share the top score at the end, determining our outright winner(s) will use the following tie-breaker procedure:

  1. a correct prediction for the colour of the Best Actress's dress (as determined by @kirstieh)
  2. from those remaining after the dress colour tie-breaker, the best prediction(s) of the total number of people winning Oscars
  3. anyone still inseparable after that will get a share of the prizes

How to play

The entry deadline has now passed for this year.

Chip in £5 or £10 for our prize!

Since 2012 we have offered a crowd-sourced PRIZE for the winner. You'll find all the details here.

When does the Oscars ceremony take place?

In the States, ABC's coverage of the Academy Awards ceremony begins at 8e|5p on Sunday 9 February 2020, which translates to 1am Monday morning in the UK. Sky Cinema usually have coverage of the ceremony for UK television from 00.30-04.00am GMT, but there may be livestreams available.

The Nominations in full

Number of nominees for each nomination in square brackets.

1. Best motion picture of the year

  • Jojo Rabbit - Carthew Neal, Taika Waititi and Chelsea Winstanley, Producers [3]
  • 1917 - Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren and Callum McDougall, Producers [4]
  • The Irishman - Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal and Emma Tillinger Koskoff, Producers [4]
  • Marriage Story - Noah Baumbach and David Heyman, Producers [2]
  • Ford v Ferrari - Peter Chernin, Jenno Topping and James Mangold, Producers [3]
  • Little Women - Amy Pascal, Producer [1]
  • Parasite - Kwak Sin Ae and Bong Joon Ho, Producers [2]
  • Joker - Todd Phillips, Bradley Cooper and Emma Tillinger Koskoff, Producers [3]
  • Once upon a Time...in Hollywood - David Heyman, Shannon McIntosh and Quentin Tarantino, Producers [3]

2. Performance by an actor in a leading role

  • Once upon a Time...in Hollywood - Leonardo di Caprio [1]
  • Pain and Glory - Antonio Banderas [1]
  • Jonathan Pryce - Jonathan Pryce [1]
  • Joker - Joaquin Phoenix [1]
  • Marriage Story - Adam Driver [1]

3. Performance by an actor in a supporting role

  • A Beautiful Day in the Neighbourhood - Tom Hanks [1]
  • Once upon a Time...in Hollywood - Brad Pitt [1]
  • The Irishman - Joe Pesci [1]
  • The Irishman - Al Pacino [1]
  • The Two Popes - Anthony Hopkins [1]

4. Performance by an actress in a leading role

  • Bombshell - Charlize Theron [1]
  • Little Women - Saoirse Ronan [1]
  • Marriage Story - Scarlett Johansson [1]
  • Harriet - Cynthia Erivo [1]
  • Judy - Renee Zellweger [1]

5. Performance by an actress in a supporting role

  • Jojo Rabbit - Scarlett Johansson [1]
  • Marriage Story - Laura Dern [1]
  • Richard Jewell - Kathy Bates [1]
  • Bombshell - Margot Robbie [1]
  • Little Women - Florence Pugh [1]

6. Achievement in directing

  • Joker - Todd Phillips [1]
  • The Irishman - Martin Scorsese [1]
  • Parasite - Bong Joon Ho [1]
  • Once upon a Time...in Hollywood - Quentin Tarantino [1]
  • 1917 - Sam Mendes [1]

7. Adapted screenplay

  • The Irishman - Screenplay by Steven Zaillian [1]
  • The Two Popes - Written by Anthony McCarten [1]
  • Little Women - Written for the screen by Greta Gerwig [1]
  • Joker - Written by Todd Phillips & Scott Silver [2]
  • Jojo Rabbit - Screenplay by Taika Waititi [1]

8. Original screenplay

  • Once upon a Time...in Hollywood - Written by Quentin Tarantino [1]
  • 1917 - Written by Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns [2]
  • Marriage Story - Written by Noah Baumbach [1]
  • Knives Out - Written by Rian Johnson [1]
  • Parasite - Screenplay by Bong Joon Ho, Han Jin Won; Story by Bong Joon Ho [2]

9. Best animated feature film of the year

  • Klaus - Sergio Pablos, Jinko Gotoh and Marisa Roman [3]
  • I Lost My Body - Jeremy Clapin and Marc du Pontavice [2]
  • How to Train Your Dragon - Dean DeBlois, Bradford Lewis and Bonnie Arnold [3]
  • Toy Story 4 - Josh Cooley, Mark Nielsen and Jonas Rivera [3]
  • Missing Link - Chris Butler, Arianne Sutner and Travis Knight [3]

10. Best international feature film

  • Honeyland (North Macedonia) - Directed by Ljubo Stefanov and Tamara Kotevksa [2]
  • Corpus Christi (Poland) - Directed by Jan Komasa [1]
  • Parasite (South Korea) - Directed by Bong Joon Ho [1]
  • Pain and Glory (Spain) - Directed by Pedro Almodovar [1]
  • Les Miserables (France) - Directed by Ladj Ly [1]

11. Production Design

  • The Irishman - Production Design: Bob Shaw; Set Decoration: Regina Graves [2]
  • Parasite - Production Design: Lee Ha Jun; Set Decoration: Cho Won Woo [2]
  • Once upon a Time...in Hollywood - Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh [2]
  • 1917 - Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Lee Sandales [2]
  • Jojo Rabbit - Production Design: Ra Vincent; Set Decoration: Nora Sopkova [2]

12. Achievement in cinematography

  • 1917 - Roger Deakins [1]
  • The Lighthouse - Jarin Blaschke [1]
  • Joker - Lawrence Sher [1]
  • The Irishman - Rodrigo Prieto [1]
  • Once upon a Time...in Hollywood - Robert Richardson [1]

13. Achievement in costume design

  • Joker - Mark Bridges [1]
  • Jojo Rabbit - Mayes C Rubeo [1]
  • The Irishman - Sandy Powell and Christopher Peterson [2]
  • Once upon a Time...in Hollywood - Arianne Phillips [1]
  • Little Women - Jacqueline Durran [1]

14. Best documentary feature

  • The Cave - Feras Fayyad, Kirstine Barfod and Sigrid Dyekjaer [3]
  • Honeyland - Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska and Atanas Georgiev [3]
  • American Factory - Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert [3]
  • For Sama - Waad al-Kateab and Edward Watts [2]
  • The Edge of Democracy - Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris and Tiago Pavan [4]

15. Best documentary short subject

  • In the Absence - Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam [2]
  • Walk Run Cha-Cha - Laura Nix and Colette Sandstedt [2]
  • St Louis Superman - Smriti Mundhra and Sami Khan [2]
  • Life Overtakes Me - John Haptas and Kristine Samuelson [2]
  • Learning to Skateboard in a War Zone - Carol Dysinger and Elena Andreicheva [2]

16. Achievement in film editing

  • Joker - Jeff Groth [1]
  • Jojo Rabbit - Tom Eagles [1]
  • The Irishman - Thelma Schoonmaker [1]
  • Ford v Ferrari - Michael McCusker and Andrew Buckland [2]
  • Parasite - Yang Jinmo [1]

17. Achievement in makeup and hairstyling

  • Judy - Jeremy Woodhead [1]
  • Joker - Nicki Ledermann and Kay Georgiou [2]
  • Bombshell - Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker [3]
  • 1917 - Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole [3]
  • Maleficient: Mistress of Evil - Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White [3]

18. Achievement in music written for motion pictures (original score)

  • Little Women - Alexandre Desplat [1]
  • Joker - Hildur Gudnadottir [1]
  • Star Wars: The Rise of Skywalker - John Williams [1]
  • 1917 - Thomas Newman [1]
  • Marriage Story - Randy Newman [1]

19. Achievement in music written for motion pictures (original song)

  • "I Can't Let You Throw Yourself Away" from TOY STORY 4 - Music and Lyric by Randy Newman [1]
  • "Stand Up" from HARRIET - Music and Lyric by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo [2]
  • "Into The Unknown" from FROZEN II - Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez [2]
  • "I'm Standing With You" from BREAKTHROUGH - Music and Lyric by Diane Warren [1]
  • "(I'm Gonna) Love Me Again" from ROCKETMAN - Music by Elton John, Lyric by Bernie Taupin [2]

20. Best animated short film

  • Memorable - Bruno Collet and Jean-Francois Le Corre [2]
  • Kitbull - Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson [2]
  • Hair Love - Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver [2]
  • Dcera (Daughter) - Daria Kashcheeva [1]
  • Sister - Siqi Song [1]

21. Best live action short film

  • The Neighbors' Window - Marshall Curry [1]
  • Nefta Football Club - Yves Piat and Damien Megherbi [2]
  • Brotherhood - Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon [2]
  • A Sister - Delphine Girard [1]
  • Saria - Bryan Buckley and Matt Lefebvre [2]

22. Achievement in sound editing

  • Joker - Alan Robert Murray [1]
  • Ford v Ferrari - Donald Sylvester [1]
  • Star Wars: The Rise of Skywalker - Matthew Wood and David Acord [2]
  • Once upon a Time...in Hollywood - Wylie Stateman [1]
  • 1917 - Oliver Tarney and Rachael Tate [2]

23. Achievement in sound mixing

  • Ad Astra - Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano [3]
  • Once upon a Time...in Hollywood - Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano [3]
  • 1917 - Mark Taylor and Stuart Wilson [2]
  • Joker - Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland [3]
  • Ford v Ferrari - Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow [3]

24. Achievement in visual effects

  • 1917 - Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy [3]
  • The Lion King - Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliot Newman [4]
  • The Irishman - Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser and Stephane Grabli [4]
  • Avengers: End Game - Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken and Dan Sudick [4]
  • Star Wars: The Rise of Skywalker - Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy [4]